Jak pomáháme

Našim hlavním cílem je pomáhat dětem a rodinám, které se ocitnou v těžké životní situaci a zajistit jim účinnou a přímou pomoc. Naší srdeční záležitostí jsou oddělení neonatologie, kde pečují o předčasně narozená miminka.  

Neonatologická oddělení

Každé desáté miminko se narodí předčasně a potřebuje speciání péči. Česká republika patří ke světové špičce v péči o nezralé novorozence a míra přežití je vysoká. Moderní medicína dokáže doslova zázraky a miminka, která často neváží ani půl kilogramu, si rodiče odnášejí domů bez vážnějších následků. Extrémně nezralá miminka tráví na těchto odděleních několik měsíců. Odloučení je stresující pro miminko i rodiče. Naší snahou je zpříjemnit jejich společné chvíle a maminky psychicky podporovat.

 

 

Předčasný příchod děťátka na svět je pro každého rodiče těžká životní situace. Maminky se o své miminko samozřejmě moc bojí, nechtějí se od něj odloučit a jsou i vyčerpané. Malý dárek či přáníčko, které Dobrotety vyrobí, jim alespoň na chvíli vykouzlí úsměv na rtech, dodá sílu a pocit, že v tom nejsou samy. Pro malinká miminka háčkujeme, pleteme či šijeme čepičky. Dále se snažíme zpříjemnit i nemocniční prostředí. Šijeme barevené přehozy na inkubátory a prostěradla z veselých látek.

Maminky a předčasně narozená miminka, ale hlavně potřebují speciální vybavení, které je finančně náročné a je ho na neonatologických odděleních nedostatek. Proto sháníme finační prostředky na jejich koupi. Jedná se o pohodlná křesla na klokánkování, teplé deky, malinkaté oblečky, polohovací pomůcky, pelíšky do inkubátorů, odsávačky mateřského mléka, minidudlíčky a mnoho dalšího. Snažíme se zajistit podporu pro všechna neonatologická centra v ČR.

Klokánkování je metoda, kdy se miminko přiloží na kůži matky a tráví tak přibližně tři hodiny. Děti jsou pak více klidné, lépe dýchají a prospívají. Pro pohodlí maminkem jsme předali již šest klokánkovacích křesel (Podolí, Brno, Bulovka, Thomayerova nemocnice a Jihlava).

Dále předáváme pelíšky Neobed, které se využívají pro optimální polohování nezralých novorozenců, k prevenci proleženin, zlepšení termoregulace a snížení negativního vnímání prostředí inkubátoru. Miminko je v něm příjemně zachumlané a cítí se podobně jako u maminky v bříšku. Pelíšky od Dobrotet již využívají v Hradci Králové, Plzni, Motole, Mladé Boleslavi a Jihlavě.

 

Porodnice

Na porodní oddělení předáváme novorozenecké oblečení, odsávačky mateřského mléka, stelirizátory, skleněné lahvičky, zavinovačky, kojicí polštáře, látkové pleny a mnoho dalšího.

Azylové domy pro matky s dětmi

Největší objem přímé pomoci přivážíme právě do azylových domů. Zde se ocitají matky s dětmi v tíživé životní situaci, které většinou nemají vůbec nic. Často se totiž jedná o oběti domácího násilí, které uprchnou pouze s dětmi v náručí. Potřebují oblečení a obuv, trvanlivé potraviny, pleny, kosmetiku, trvanlivé jídlo pro děti (kaše, přesnídávky, kojenecká mléka), hračky, ale i přikrývky, nádobí a další vybavení domácnosti.

Kojenecké ústavy a dětské domovy

Sem přivážíme především hračky, protože dětský úsměv je pro nás tou nejlepší odměnou. Samozřejmě také darujeme oblečení, kosmetiku, výtvarné a další potřeby pro děti dle požadavků daného ústavu. Například dětských vlhčených ubrousků mají v kojeneckých ústavech neustále nedostatek.

Přímá prosba o pomoc

Věříme, že každému potřebnému by se mělo dostat pomocné ruky. Nemůžeme pomoci všem, ale pokud se doslechneme o někom potřebném, vyhlásíme materiální sbírku a snažíme se udělat maximum.

Pokud se ocitnete ve složité životní situaci, neváhejte se na nás obrátit - uděláme vše, co bude v našich silách!