Ohlédnutí za Světovým dnem předčasně narozených dětí

10. 2. 2018

 

V České republice se ve významný sváteční den - 17. listopadu - vzpomíná nejen na boj za svobodu a demokracii, ale také na malé bojovníky, kteří na neonatologických odděleních a v perinatologických centrech bojují za svůj život, protože přišli na svět příliš brzy. Lidé na ně nezapomínají a připravují akce pro vzpomínku na tato miminka a jejich rodiče. Organizují napříč republikou akce pro občanskou i odbornou veřejnost a obdarovávají neonatologická oddělení porodnic a nemocnic speciální výbavou, která umožní malým hrdinům lepší zotavování. Letos se připojili v Praze na oddělení intermediární péče na Bulovce také Dobrotety s dárci – Jakubem Cincibusem, Jardou Drahokoupilem a manželi Josefem a Andreou Melenovými. A přinesli čtyři speciální patentované pelíšky neobed do inkubátorů, malé oblečení pro miminka z Anglie s dalšími dárky pro maminky a Kávu Melen.
17. listopad je totiž Světovým dnem předčasně narozených dětí (World Prematurity Day). Empire State Buliding v New York City, Opera v australském Sydney, Niagarské vodopády v Kanadě, Tančící dům v Praze, hrad Špilberk v Brně a další národní památky tohoto dne září purpurovou barvou, která je symbolem předčasňátek, malých nedoušků.
Miminka, která váží sotva půl kilogramu, dokáže dnešní medicína zachránit bez větších následků. To vyžaduje maximální nasazení celého lékařského týmu, včetně zdravotních sester. A také rodičům nezbývá než věřit, že týdny až měsíce čekání a piplání jejich potomka dojdou ke zdárnému výsledku. Potýkají se s novou situací, procházejí těžkou krizí rodičovské identity. Proč se to stalo zrovna nám? Udělal/a jsem něco špatně? Přežije naše dítě? A pokud ano, s jakými následky? Dá se tohle vůbec zvládnout? Jak? Ptají se…
Řada lidí si tím peklem prošla, protože nedoušků se rodí kolem 8-9 tisíc ročně, což znamená každé 10.narozené dítě. A není lhostejná k tomu, co zažívají ostatní miminka a jejich rodiče. Mezi ty se řadí občané, často rodiče s touto zkušeností. Nejinak je tomu v případě neziskové organizace Dobrotety, která letos oslavila Světový den předčasně narozených dětí v různých koutek republiky – například v Hradci Králové, Mnichovu Hradišti i v Praze.

V Praze na Bulovce zástupkyně Dobrotet Jana Neusarová s dárci Jakubem Cincibusem, Jaromírem Drahoukoupilem a manželi Josefem a Andreou Melenovými přinesli zvlášť milé překvapení - čtyři speciální pelíšky neobed (Large a Home) pro předčasňátka na oddělení intermediární péče. Dostalo se jim vřelého přijetí od zástupkyně primáře paní MUDr. Kláry Klenkové a sestřiček. A ze zahraničí je též objednán nový přístroj, monitor hluku – UCHO – novinka severských lékařů, která snímá intenzitu hluku v prostředí neonatologického oddělení. UCHO však bude předáno až v adventní čas za finační prostředky další dvacítky dárců. Je na co se těšit...

Dobrotety jsou občanským spolkem zejména maminek, rodičů na mateřské a rodičovské a dobrovolných zájemců o podporu dětí, jejichž cílem je zejména aktivně pomáhat nedonošeným či nemocným miminkům, dětem v dětských domovech, kojeneckých ústavech, v azylových domech i konkrétním rodinám a na dalších potřebných místech a přispívat organizační a osvětovou činností ke zlepšování situace nejen předčasně narozených dětí a jejich rodičů.
Více najdete na www.dobrotety.cz nebo na facebooku: fb.com/dobrotety