Volnočasový program pro maminky nedonošených dětí na oddělní matek ve FNHK - 3. čtvrtletí 2017

7. 10. 2017

3. 7. 2017

Prázdniny začaly a bylo to znát opět po roce i na našem Volnočasovém programu. Setkání se zúčastnila jedna statečná maminka, jejíž holčička se narodila v 36. týdnu. Míša Žílová (lektorka přípravy k mateřství, instruktorka cvičení s dětmi do 1 roku a lektorka baby masáží) opět zavítala na oddělení matek a ukázala mamince základy manipulace s miminkem. Manipulace s malým miminkem má svá pravidla. Pokud je dlouhodobě nerespektujete, můžete své děťátko nevědomky poškozovat. Míša mamince předvedla, jak miminko správně zvedat, nosit a chovat.
Předaly jsme opět dárečky od Dobrotet a popřály mamince hodně hodně štěstí.

Za tým dobrotet: Veronika Štofaňaková, Míša Žílová

Počet maminek: 1

Počet miminek: 1

Předáno dárků: 1

Foceno miminek: 0

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

17. 7. 2017

V tento den jsem měla tu čest potkat 3 statečné maminky, prvorodičky, které ušly už se svými drobečky velký kus cesty. Od představení Dobrotet jsme se dostaly k povídání o porodu (přirozený x císařský řez), kojení, odstříkávání mlíčka, krmení, probraly jsme i rozdílný přístup sester na odděleních, cvičení Vojtovy metody založené na stlačování reflexních bodů při určité poloze miminka, čímž se tělo stimuluje, až po počítání korigovaného věku dítěte cca do 2-3 let.
Prvně mezi nás zavítala fotografka Pavlína Borovská, která rozšíří náš tým. I ona přispěla svými zkušenostmi matky tří dětí, za což ji velmi děkuji.
Věřím, že Štěpánek, Terezka i Jaroušek se mají doma dobře.

Za tým dobrotet: Veronika Štofaňaková

Počet maminek: 3

Počet miminek: 3

Předáno dárků: 3

Foceno miminek: 1

Fotografovala Pavlína Borovská

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

24. 7. 2017

Na další početné setkání se Soňou Soňa Kamoras Prochazkova přišlo 6 maminek.
Povídání bylo hodně o podpoře a vyzdvihnutí role maminky. O nalezení vnitřních sil a zjištění, jak je mohu pro sebe i miminko využít. Intenzivně sdílely emoce, slzičky i informace a loučily se s úsměvem a pocitem znovuzískané energie na další důležitou cestu.
Maminky opět ukázaly, jak moudré a silné ženy jsou, a jak umí být statečné v projevech a sdílení.

Za tým dobrotet: Soňa Kamoras Prochazkova

Počet maminek: 6

Počet miminek: 7

Předáno dárků: 7

Foceno miminek: 4

Fotografovala Jitka Fialová Jr. JFif

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

7. 8. 2017

Mluvily jsme o kojení, podpoře vztahu miminka a maminky. O důležitosti udržovat vztah i s ostatními dětmi v rodině. Opět jsme se dotkly náhledu na to, jak je důležitá role maminky. Jen a jen maminka má možnost svědomitě a s láskou vnímat, co její miminko potřebuje. Je v nemocnici nejdůležitějším emočním zázemím pro své miminko a je důležité, aby se nebála před miminkem své emoce vyjadřovat. Ukazuje mu tak, že i ono má možnost ventilovat své emoce. Miminko je na maminku napojeno. Pokud mají možnost být v úzkém kontaktu, je to pro oba velmi důležité. Setkání bylo tedy i o podpoře tělesného kontaktu maminek a miminek.

Za tým dobrotet: Soňa Kamoras Prochazkova

 

Počet maminek: 5

Počet miminek: 6

Předáno dárků: 6

Foceno miminek: 1

Fotografovala Jitka Fialová Jr. JFif a Martina Luňáková

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

14. 8. 2017

V březnu 2016 jsem se potkala na setkání s maminkou Ivetou Koutovou. Prožívala své těžké chvíle po předčasném porodu, kdy se ji narodil Nikolásek. V tu chvíli jsem ještě nevěděla, že se zrodila i nová "Dobroteta". Iveta se zapojila do našeho programu a prvně se mnou navštívila maminky, aby se i ona podělila o svůj příběh. Přišlo 5 maminek.
Dojmy Ivetky z jejího návratu na oddělení matek a oddělení nedonošenců si můžete přečíst sami:

14. 8. jsem byla s Veronikou Štofaňakovou ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové popovídat si a podpořit maminky předčasně narozených dětí. Byl to pro mě hodně zvláštní a emotivní pocit se tam opět vrátit. Vyprávěla jsem maminkám příběh mého syna Nikolase, který se narodil o 3 měsíce dříve. A snažila se je povzbudit, že i z takovéto malé housenky, jako byl Nikolas, se může vyklubat krásný a hlavně zdravý motýlek. Protože tito malí drobečci jsou totiž moc velcí bojovníci!
Následně nám maminky vyprávěly o svých předčasně narozených dětech.

Na závěr bych chtěla říct, že chození na oddělení matek má hodně pozitivní vliv pro maminky a miminka. Už teď se moc těším na další návštěvu oddělení matek. Je to projekt, který má opravdu velký smysl a jsem moc ráda, že mohu být jeho součástí.

Za tým dobrotet: Veronika Štofaňaková, Kočka Modroočka

 

Počet maminek: 5

Počet miminek: 6

Předáno dárků: 6

Foceno miminek: 5

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

28. 8. 2017

Další početné setkání 7 maminek a dobrotet (Veronika Štofaňaková, Kočka Modroočka a Hana Hančita) ukončilo letošní prázdniny.
Ivetka donesla pro maminky chobotničky od paní Lenky Bílkové. Jak je vidět z fotek, úsměv na rtech se podařilo díky nim vykouzlit všem a o to nám v jejich těžkých chvílích jde... mnohokrát děkujeme....
Hanysek Hanysek našila tentokrát pro maminky tašky s namalovaným logem Dobrotet, měly velký úspěch.

Maminky věřte svému instinktu, sobě a především svým dětem....stojí to za to....a brzy už budete všichni doma

Za tým dobrotet: Veronika Štofaňaková, Kočka Modroočka

 

Počet maminek: 7

Počet miminek: 10

Předáno dárků: 10

Foceno miminek: 9

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

4. 9. 2017

Soňa Kamoras Prochazkova: Tentokrát mne k maminkám doprovázela i "bývalá maminka z kruhu maminek", které navštěvujeme. Bylo to moc milé setkání, mohla sdílet čerstvý zážitek. Maminky sdílely své příběhy a navzájem se podporovaly. Opět jsem vnímala, jakou moc toto skupinové setkání má a jak i během krátké chvíle může pomoci a podpořit!
Mluvily jsme společně o důležitosti kontaktu tělo na tělo, o možných způsobech, jak připravit miminko na přechod domů, a také o významu tatínka. S miminky jsme si opět předaly láskyplné pohledy a pár něžných pohlazení.
Ze setkání jsem měla pocit velké touhy "být dobrou matkou". Každá přítomná maminka pro mne v tu chvíli byla matkou na svém místě, když jsem viděla jak sdílejí s miminky na pokojích a s jakou láskou zvládají i půlroční pobyty na oddělení, nezapochybovala jsem o žádné!
Maminky, držte se!
Jste pro mne anděly na správném místě

Za tým dobrotet: Soňa Kamoras Prochazkova

Počet maminek: 6

Počet miminek: 6

Předáno dárků: 6

Foceno miminek: 6

Fotografovala Jitka Fialová Jr. JFif

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

18. 9. 2017

Dalšího setkání se zhostila sama dobroteta Iveta (Kočka Modroočka). S maminkami mluvila o důležitosti klokánkování, kojení a podpoře rodiny. Následně na to každá maminka vyprávěla svůj příběh a sdělila své pocity. Závěrem maminky vyzdvihly důležitost dobrotet a vděčnost za focení miminka zdarma. V průběhu sezení se Iveta zastavila i na JIRP pro novorozence, aby předala kartičky o našem programu a dárky pro maminky nedonošených dětí. Děkujeme Honzík A Simča Pacákovi za čtyřlístky pro štěstí a Renata Pošepná za čepičky a bačkůrky.

Za tým dobrotet: Kočka Modroočka

Počet maminek: 3

Počet miminek: 4

Předáno dárků: 4

Foceno miminek: 3

Fotografovala Martina Luňáková

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

25. 9. 2017

25. 9. jsem opět přišla na oddělení matek, podpořit maminky psychicky. Maminky nám sdílely své příběhy a navzájem se podporovaly. Spolu se mnou přišla i Michaela Krušinová, která maminkám vyprávěla o první pomoci při zástavě dechu a jak postupovat při krvácení nosu nebo při požití dezinfekčních prostředků. Následně na to jsme odešly na oddělení fotit maminkám jejich miminka.

Za tým dobrotet: Kočka Modroočka

Počet maminek: 4

Počet miminek: 4

Předáno dárků: 4

Foceno miminek: 4

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

V rámci Volnočasového programu Dobrotet pro maminky nedonošených dětí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové vznikají krásné snímky rodině na památku. Bezzištně tyto chvíle zachycují fotografky, jimž patří velký dík.

Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Jitka Fialová Jr. JFif

Martina Luňáková

Pavlína Borovská

Jednou krásnou koláž ze svých fotografií vytvořila Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

 

A jaké drobné dárky tentokrát maminky dostaly?

Během posledních 3 měsíců mohly maminky uvnitř krabiček a tašek s logem Dobrotet, které opět vyrobila, ušila a namalovala dobroteta Hanka Flídrová, najít propagační letáčky Dobrotet. Maminky obdržely i blahopřání k narození miminka, srdíčka od Martiny Neubauerové a její kamarádky, šité domečky a panenky od Evy Horké. Obdarovaly jsme i miminka medvídky Sunárky od sponzora Dobrotet, dále háčkovanými hračkami od paní Kamenické a chobotničkami od Lenky Bílkové, šitými kočičkami od Jaroslavy Kupkové a Jaroslavy Bričové a samozřejmě i háčkovanými a pletenými čepičkami, ponožkami a bačkůrkami od paní Kamenické, důchodkyň z Novobydžovska a Nechanicka a dalších. Opět jsme předávaly i symbol Dobrotet Dobromiminko - usínáčka pro snadnou cestu do říše snů...
Dobromiminko našily v Domově sociálních služeb ve Skřivanech http://usp-skrivany.cz/, jejichž dlouhodobé spolupráce si velmi vážíme. Dále se do projektu „Dobromiminko“ zapojila AMBRA - Středisko Husitské diakonie. V jejich dobročinné dílně již dobrovolníci našily několik usínáčků, které jsme také předaly maminkám v rámci tohoto programu.

 

 

 

Na závěr opět pár recenzí od maminek na náš program, jak zpětně hodnotí návštěvu na oddělení matek?

Chtěla jsem vám poděkovat za vaši práci a vše co děláte v rámci projektu Dobrotet. Vaše návštěva, slova i emoce, které jsem z vás cítila mi velmi pomohly! Je skvělé, že něco takového existuje.

Mockrát Vám děkuji za tak velikou podporu od Dobrotet. Opravdu moc to pomůže, když lidé jako vy pomáhají. Pro nás maminky v tak nelehkých chvílích, je to obrovská podpora.