Volnočasový program pro maminky nedonošených dětí na oddělení matek ve FNHK - 1. čtvrtletí 2017

16. 4. 2017

I v roce 2017 pokračuje náš program pro maminky nedonošených dětí na oddělení matek Dětské kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Od 4. 1. 2017 byl vyhlášen z preventivních důvodů nemocničním hygienikem zákaz návštěv na některých odděleních Fakultní nemocnice Hradec Králové.
I když jsme z tohoto důvodu nemohly maminkám zajistit profesionální focení miminek, přesto se program uskutečnil. Od 18. 1. byl zákaz celoplošný, a tudíž návštěvy musely být zrušeny. Opět začít jsme mohly 27. 2. 2017.

9. 1. 2017

Počet maminek: 5

Počet miminek: 5

Předáno pytlíčků: 5

Prvním letošním programem provázela terapeutka a maminka předčasně narozených dětí Soňa Kamoras Prochazkova a farářka církve československé husitské Františka Klásková. S maminkami si povídaly o významu smutku v této situaci. Mluvily o významu podpory partnera a kontaktu se širším zázemím. O síle, víře a moudrosti našich nejmenších parťáků. O pocitu bezpečí a zodpovědnosti, ale také o důležitosti dělat chyby a dopřát si být ve všem slabý a nedokonalý. O tom všem také z pohledu miminek. Vyložily jsme si význam myšlenek, které Františka darovala všem maminkám na kartičce.

 

16. 1. 2017

Počet maminek: 6

Počet miminek: 6

Předáno pytlíčků: 6

Míša Žílová, lektorka přípravy k mateřství, instruktorka cvičení s dětmi do 1 roku a lektorka baby masáží, maminkám názorně ukázala manipulaci s miminkem se zaměřením na správné držení tělíčka.

 

27. 2. 2017

Po delší odmlce, která nastala díky zákazu návštěv kvůli stále se zvyšujícímu výskytu respiračních onemocnění, jsme opět navštívily známé prostředí jídelny oddělení matek na Dětské klinice.
Přišlo si nás poslechnout 6 statečných maminek.
Setkání zpestřila hned v úvodu Míša Žílová svojí mini přednáškou o manipulaci s miminkem.
Opět se jednalo o velmi silné příběhy velkých bojovníků, ať už ze strany maminek nebo miminek. Ze všech bych ráda zmínila příběh holčičky s porodní váhou 430 g a příběh trojčátek (dvou chlapečků a holčičky).
Věřím, že pokud bude třeba, budou se dál prát s nepřízní osudu.
Přeji všem stále pevné nervy, hodně sil a co nejvíce usměvavých dnů s jejich kulíšky.

Počet maminek: 6

Počet miminek: 8

Předáno pytlíčků: 7

Foceno miminek: 3

 

 

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

 

6. 3. 2017

Na setkání se Soňou přišly 4 maminky, včetně maminky trojčátek, která se zúčastnila i předchozí týden.
Dvě maminky nechaly vyfotit svá miminka, jedna i s tatínkem, což bylo úžasné. Soňa měla možnost podpořit oba rodiče.
Téma: Sdílely jsme příběhy maminek i miminek. Vzájemně jsme pluly v atmosféře podpory. Mluvily jsme o možnosti využití smutku maminek. Jak s ním mohou pracovat a jak mohou o smutku mluvit s okolím a s miminky. Obecně jsme se dotkly tématu dětských emocí.

Počet maminek: 4

Počet miminek: 6

Předáno pytlíčků: 3

Foceno miminek: 2

 

Fotografovala Jitka Fialová Jr. JFif

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

 

13. 3. 2017

Setkání se zúčastnila tentokrát jen jedna maminka.
I přesto Míša Žílová ukázala základy manipulace s miminkem, na co si dávat pozor a jak nejlépe miminko držet, chovat, přetáčet.
Mamince jsem zapůjčila knížky s tématikou předčasných porodů.
Pro povzbuzení jsem vyprávěla můj příběh a ukázala fotografie Elišky.
Maminka byla samozřejmě obdarována dárky od Dobrotet, knížkou k narození miminka od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, medvídkem Sunárkem a vzorky Nivea Baby.
Fotografka Hanka Bednářová přišla dofotit miminko ve čtvrtek 16. 3. 2017.
Martínek je již doma a má se dobře :-)

Počet maminek: 1

Počet miminek: 1

Předáno pytlíčků: 3

Foceno miminek: 1

Fotografovala Hana Bednářová PHOTOGRAPHY

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

 

20. 3. 2017

První čtvrtletí tohoto roku uzavřela Soňa Kamoras Prochazkova.
Tématem bylo: zvládání situace, kdy děti na maminku čekají doma a o jedno se stará v nemocnici. Hodnota maminky a otce. Podpora a ocenění.

Počet maminek: 1

Počet miminek: 1

Předáno pytlíčků: 1

Foceno miminek: 1

Fotografovala Jitka Fialová Jr. JFif

Fotografie ke shlédnutí v Poradně Dobrotety zde.

 

 

A jaké drobné dárky tentokrát maminky dostaly?

Během posledních 3 měsíců mohly maminky uvnitř pytlíčků a taštiček, které opět našila a vytvořila dobroteta Hanka Flídrová, najít propagační letáčky Dobrotet .

Maminky obdržely samozřejmě blahopřání k narození miminka nejen od Dobrotet, ale i od dětí z Dětského domova v Nechanicích.

Předaly jsme i knížky „Narození dítěte“ od partnera Volnočasového programu pro maminky nedonošených dětí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a vzorky kosmetiky Nivea Baby, nové i medvídky Sunárky.

Dárkové pytlíčky a taštičky dále obsahovaly pozornosti pro maminky – srdíčka od Martiny Neubauerové a její kamarádky, háčkované drobnosti - miminka do dlaně od Veroniky Strnadelové, keramické drobnosti od Jany Maxové, srdíčka, kočárky, čtyřlístky, motýlky, sovičky a výrobky z korálků - náramky, náušnice, andílky.

Obdarovaly jsme i miminka háčkovanými hračkami od paní Kamenické a malými chobotničkami od Daniely Škarytkové, šitými kočičkami od Jaroslavy Kupkové a Jaroslavy Bričové a samozřejmě i háčkovanými a pletenými čepičkami, ponožkami a bačkůrkami od babi Schejbalové ze Šestajovic, důchodkyň z Novobydžovska a Nechanicka a dalších.

Opět jsme mohly předat i symbol Dobrotet Dobromiminko. Je to výrobek, který slouží jako maskot i jako funkční hračka a dárek pro malá miminka i větší děti. Je to usínáček pro snadnou cestu do říše snů...
Dobromiminko našily v Domově sociálních služeb ve Skřivanech.  V současnosti poskytuje pobytové sociální služby Domov pro osoby se zdravotním postižením a Chráněné bydlení pro celkem 90 osob s mentálním postižením. 

 

Je mi ctí a potěšením být dobrovolnicí Dobrotetou a setkávat se s ženami, které právě prožívají velmi těžké období ve svém životě a pevně věřím, že všechny ho překonají a brzy se jim začne blýskat na lepší časy až si odvezou svého drobečka nebo drobečky domů. Hodně štěstí, maminky, užívejte si společných chvil s kulíšky.

 

Na závěr opět pár recenzí od maminek na náš program, jak zpětně hodnotí návštěvu na oddělení matek?

-          Návštěva mi pomohla, solidarita s ostatními matkami nedonošených dětí mi prospěla. Bylo to příjemné odpoledne a bonusem bylo focení miminka.

-          Podpora maminek, možnost vidět, že i malá miminka mohou dopadnout bez zdravotních komplikací.

-          Hodnotím to kladně, můžu si o všem promluvit s někým, kdo má podobné zkušenosti.

-          Příjemné setkání a především krásná památka v podobě hezkých fotek z nemocnice, toto člověk ocení až časem.

-          Má to pro maminky jistě velký přínos, je to i skvělé rozptýlení z toho tří hodinového kolotoče a občas se dozví i něco užitečného.

-          Příjemná návštěva, která podala informace do života, které jinak nenalezneme, a to přímo z vlastních zkušeností. Je dobré vědět, že lze pomáhat s maličkostmi pro tyto děti.

-          Bylo to velice milé odpoledne, které mi pomohlo uvědomit si spoustu věcí a srovnat si životní priority.

-          Je to skvělé, že se tomuto tématu někdo věnuje...  je krásné vidět, že lidi nejsou lhostejní a věnují čas a energii ostatním ... klobouk dolů!!!

 Dobroteta Veronika Štofaňaková