Volnočasový program pro maminky nedonošených dětí na oddělení matek v FNHK

27. 9. 2015

 

Jak to všechno začalo aneb jaký kus cesty jsme musely ujít ke splněnému snu?

Stanovy a přání zakladatelek našeho sdružení se zmiňují o tom, že je důležité a naší hlavní činností by měla být podpora rodin předčasně narozených dětí v rámci hmotné pomoci, ať už jednorázově nebo dlouhodobě. V rámci našeho programu se nám podařilo skloubit obě přání najednou. Mohly bych tu nyní vypisovat jak jsme oslovily primáře novorozeneckého oddělení pana Doc.MUDr. Zdeňka Kokšteina, CSc., nebo jak jsme se ptaly paní vrchní Bc. Jitky Novákové, zda a koho vlastně zkontaktovat v rámci příprav. Jak jsme uvažovaly nad tím jak vlastně celý program koncipovat a jak ho zaměřit na celorepublikové úrovni. Jak jsme se rozhodovaly a přemýšlely co k tomu je potřeba, jestli vůbec můžeme jako Dobrotety na půdu Fakultní nemocnice Hradec Králové - dětskou kliniku s tímto návrhem přijít. 

V našem konání nám pomohla obrovská náhoda, protože jsme, aniž bychom to tušily, našly na našich dílničkách v MC Žirafa odpověď, kterou jsme potřebovaly a tím vlastně ušetřily čas paní vrchní sestry - Občanské poradenské středisko www.ops.cz, které zprostředkovává dobrovolníky pro FNHK - a pak už to vše šlo jak po drátkách.

Možná protože, nám pan primář řekl: " Vše co podpoří maminky v jejich čekání, vše co jim pomůže překlenout tuto dobu vítáme.........Tudíž vítáme i vás." nebo protože pan přednosta Dětské kliniky prof. MUDr. Milana Bayera, CSc řekl při předání našeho daru pro 6 oddělení kliniky: " My naši péči převážně směřujeme na péči o miminka, která jsou k nám převážena z celého okolí, to je naší prioritou. Nemáme mnoho možností jak pomáhat maminkám." nebo prostě protože, jsme všechny pracovaly od začátku na tom, aby se tento sen vyplnil.

Spolupráce právního oddělení a pana Matuly byla už jen třešnička na dortu. 

Ani tvoření týmu nebylo těžké, proto vlastně testy pro dobrovolníky prošly obě adeptky Veronika Štofaňaková a Lucie Podhrázská Dušková. 

Otevřenost, vstřícnost, laskavost, odpovědnost a obětavost jsme dokazovaly všem v klinice rok a půl v rámci naší hmotné pomoci...............................každý dobrý skutek je po zásluze odměněn........................ano nás odměňují každé sudé pondělí všichni na dětské klinice FNHK tím, že máme možnost předávat světlo, naději a zkušenosti dál...............Děkujeme.

 

 

Jak probíhá setkání?

V 14.00 zazvoníme na oddělení matek plné očekávání – nevíme kolik maminek bude mít zájem o setkání s námi a tato nejistota v nás přetrvává při každé návštěvě. Sestra z oddělení matek, paní Razímová nás vždy mile přivítá a pozve ochotně maminky, které jsou aktuálně ubytované. Především i díky ní se maminky našeho volnočasového programu zúčastňují.

Setkání začínáme představením se, představením Dobrotet celorepublikově a dále informujeme maminky, kde konkrétně pomáháme v královéhradeckém kraji. Sdělujeme jim osobní příběh a zkušenost s předčasným porodem…. a především proč vůbec jsme se rozhodly tento program dělat.

Lucie Podhrázská Dušková řekne pár slov o sobě, ale především o tom, co je náplní duly a také se zmíní o perinatální hospicové péči. I když nemá osobní zkušenost s předčasným porodem, její přítomnost je na místě, jelikož psychicky podporuje maminky v nelehkých životních situacích. Děkujeme ji za její citlivý a individuální přístup.

Následně mají prostor maminky, vyzýváme je, aby se nám v krátkosti představily a případně nám sdělily svůj příběh.

Podle situace dále rozvíjíme debatu na konkrétní témata, či hned přejdeme k předávání dárků. Představujeme knížku Pohádky pro kulíšky 2., zmiňujeme pohádky, básničky i příběhy konkrétních maminek a jejich dětí. Nabízíme k nahlédnutí i fotografie našich předčasně narozených dětí od inkubátoru po současnost.

Maminky informujeme o možnosti focení miminek, předáváme jim souhlasy s focením a zveřejněním fotografií. Sami se rozhodnout zda chtějí této nabídky využít. Pokud ano, vyplní souhlas a jedna z dobrovolnic společně s fotografkou přechází s maminkou k miminku, ta druhá zůstává na oddělení matek a zodpovídá případné otázky zbývajících maminek.

Děkujeme Kateřině Souhradové a Tereze Bradáčové, které svými fotografiemi přináší radost rodinám malých bojovníků. Děkujeme, že pomáháte Dobrotetám.

Loučení probíhá průběžně. Maminky, u kterých je fotografka zůstávají už u svých miminek a na oddělení matek se nevrací.

 

 

Jaké dárky maminky dostávají?

 V krabičkách či ozdobných pytlíčcích maminky naleznou různé dárky, které věnují sponzoři či vyrobí dobrotety.

Krabičky a pytlíčky vytváří zatím pouze dobroteta Hana Flídrová a každý kousek je originálně jedinečný, stejně tak jako dárky uvnitř. Každá maminka totiž dostává jiné maličkosti, které ji vykouzlí alespoň trochu úsměv na rtech.

Maminky mohou po otevření najít kromě vizitky Veroniky Štofaňakové a vizitky duly Lucie Podhrázské Duškové dárkové poukazy, pernamentky, blahopřání k narození děťátka, pozornosti pro maminku a také její miminko.

Velké dík patří tedy především Hance Flídrové, která našila přes 20 ozdobných pytlíčků a vytvořila přes 50 dárkových krabiček. Zároveň také mnohokrát děkujeme všem dobrým lidem, kteří se podílí na dárcích pro maminky, ať už samotnou handmade výrobou či poskytnutím výhod a slev na jejich služby.

Děkujeme, jelikož díky vám jsme maminkám rozzářily oči v tomto těžkém období.

 

Více informací získate v facebookové skupině Poradna Dobrotety zde.

Rodičům posíláme mnoho sil.

Věřte svým dětem, i když váží jen pár gramů, kilogramů, mají v sobě tolik chuti bojovat.

Podpořte je, aby svůj první a největší boj na tomto světě vyhráli.