První předávání v Oblastní nemocnici Kladno

4. 6. 2015

 

 

Kladenským rodičům předčasně narozených dětí a nemocných novorozenců zpříjemní pobyt v nemocnici dary Dobrotet

 

 

 

[Kladno, 2. června 2015] – Zdravotní sestry Dětského oddělení Oblastní nemocnice Kladno převzaly v červnu 2015 početné materiální dary od neziskové organizace Dobrotety. Dary poslouží vážně nemocným novorozencům a nedonošeným dětem, pro které je nemocniční prostředí neplánovaným prvním domovem.

 

 

 

Praktické pomůcky a doplňky, které děti přibližují domovu

 

Smyslem dobrovolnické práce Dobrotet je materiálně pomáhat a svou činností dodávat povzbuzení rodičům předčasně narozených dětí. „Víme, jak náročný je pro každého rodiče předčasný příchod děťátka na svět. Maminky se o své miminko moc bojí, nechtějí se od něj odloučit a těžká životní situace, která je potkala, je hodně vyčerpává. Praktické pomůcky, dárky, ruční výrobky i osobní přání, které Dobrotety ve svém volném čase připraví, jim alespoň na chvíli vykouzlí úsměv na rtech. Dodávají jim odvahu, že v tom nejsou samy…“, vysvětluje Hana Kalábová, předsedkyně neziskové organizace Dobrotety.

 

 

 

Věcné dary v podobě hřejivých dek a flanelových přikrývek, odsávaček mateřského mléka, miniaturních fleesových čepiček, ale i kolotočů nad dětské postýlky, hrazdiček na hraní a mnoho dalších darů dětem a rodičům zpříjemňují pobyt v nemocničním prostředí. Dary Dobrotet přispívají k tomu, že se děti během své léčby v nemocnici cítí příjemněji, podobně jako v domácím prostředí. Každý prvek, který připomíná domov, má pozitivní vliv nejen na samotnou léčbu, ale i na přítomné maminky a jejich psychickou pohodu.

 

 

 

Při dlouhodobé spolupráci se Dobrotety zaměří na skutečné potřeby nemocnice

 

Oblastní nemocnice Kladno poskytuje v rámci Dětského oddělení nemocným nebo předčasně narozeným novorozencům a jejich rodičům péči na moderně vybavené jednotce intenzivní péče. Na lůžkovém oddělení následné péče mají maminky dětí možnost naučit zvládat náročnou péči o své nemocné či nedonošené dítě. Toto oddělení jako jediné ve Středočeském kraji provozuje nepřetržitou převozní službu pro nemocné novorozence z celého regionu.

 

 

 

„Na všech dětských odděleních jsme byli příjemně překvapeni z množství věcí, které Dobrotety pro nemocnici vyrobily a pořídily. Ceníme si toho, že dětem, které zde léčíme, tak nezištně pomáhají. Cenná je i jejich práce a pomoc pro maminky s dětmi v tíživých životních situacích. Jejich pomoc je velice praktická, proto jsme navázali s Dobrotetami dlouhodobou spolupráci,“ zhodnotil setkání primář Petr Lyer.

 

 

 

Dary budou sloužit ve všech dětských odděleních Oblastní nemocnice Kladno - na novorozeneckém, nedonošeneckém i na JIP pro nedonošené děti. Dary předaly zástupkyně neziskové organizace Dobrotety Hana Kalábová a Monika Poubová na setkání se zdravotními sestřičkami Dětského oddělení Oblastní nemocnice Kladno do rukou vrchní sestry Hany Literové.

 

 

 

„Díky osobnímu setkání se sestřičkami, které proběhlo přímo v nemocnici, nyní víme, jaké další doplňky maminky a novorozené děti v nemocnici aktuálně potřebují. Společně jsme se shodly na seznamu věcí, které se za pomoci dobrovolníků pokusíme pro nemocnici zajistit, protože na ně nemocnice nemá dostatečnou kapacitu, nebo jich má dlouhodobě nedostatek. Jde například o čepičky a kojenecká body od nejmenší velikosti 46 až do velikosti 72, prostěradla, dečky, polštáře na kojení a další pomůcky. Nejdůležitějším úkolem pro nás nyní bude sehnat křeslo na klokánkování miminek, což je metoda, kdy rodič chová miminko přímo na kůži, zejména u nedonošených dětí klokánkování účinně pomáhá zlepšovat jejich zdravotní stav,“ přiblížila budoucí působení Dobrotet Monika Poubová.

 

 

 

Jak Dobrotety pomáhají

 

Dobrotety pomáhají neonatoligickým a dětským oddělením nemocnic v celé České republice již od roku 2012. Snaží se zpříjemnit nemocniční prostředí například šitím barevných přehozů na inkubátory, prostěradel s dětskými motivy, pořizují speciální vybavení – polohovací pomůcky, křesla na klokánkování, nebo polohovací pomůcky, tzv. pelíšky do inkubátorů.