Fakultní nemocnice Hradec Králové - květen 2015

25. 5. 2015

" Sestry mají Vánoce, ony si s tím poradí" slova přednosty dětské kliniky pana prof. MUDr. Milana Bayera, CSc

Cesta k těmto slovům byla klidná, a podezřele jednoduchá. Poté co se nám sešel seznam věcí, na které Fakultní nemocnice Hradec Králové nemá kapacity nebo nemůže sehnat firmy, které by jim tyto věci ušily, podnikly jsme s Veronikou Štofaňakovou rozsáhlou pátrací akci, která obsahovala tři cíle. 

První cíl: sehnat sponzora nebo výrobce oblečení, které bylo na seznamu, nejlépe z našeho kraje, abychom s ním mohly vyjednávat osobně. Povedlo se, našly jsme firmu Textil Vlček - nejznámějšího výrobce dětského textilu s 23letou tradicí v ČR a sídlící překvapivě v Hradci Králové. www.textilvlcek.cz

Druhý cíl: sehnat látky na všechno ostatní, tj. např.na přehozy přes inkubátory, na mantinely, vložky do kočárků nebo na povlečení, případně i na tak malou věc jako je obal na tlačku.........na kanyle.

Společnost PAPILLONS a.s. www.papillons.cz, Pletací příze - SDS s.r.o www.pletaciprize.cz a hlavně Dobrotety z celého kraje i z okolí se podíleli na sbírce látek, která sloužila k ušití tohoto daru. Děkujeme.

Třetí cíl: sehnat firmu nebo někoho kdo to z darovaných látek ušije. 9 položek potřeb v počtech od 3-30 kusů a v co nejlepší kvalitě, a pochopitelně ceně, to bylo to co nás děsilo. Upřímně, to byl největší problém, obava, kterou jsem měla, když jsem seznam z rukou paní BC. Novákové, vrchní sestry přebírala.

Kdo to všechno ušije...........???? Máme na to? Kde seženeme látky ???

Nebyla to firma, byl a je to člověk, jedna jediná osoba, které si velice a nesmírně vážím. Ani ne tak protože dar našila, ani ne tak protože většinu látek na šití získala svojí snahou, svojí houževnatostí a citem od lidí, kteří mají stejnou chuť pomáhat miminkům, nedonošeňátkům jako ona......jako my Dobrotety, ale hlavně protože je to silná žena, matka, která ve svém životě poznala pády zdravotní, životní i citové, ale přesto žije dál, tvoří, pomáhá a má elánu na rozdávání. Paní s velkým P, na facebooku známá jako Pedigová babička , paní Hana Flídrová.

Nebyl problém zajistit u paní Tesařové - Nepečené plenkové dorty a šité dekorace, třešničku na dortu.....a to doslova. Celý našitý dar Flídrovou Hanou a paní Drahomírou Kropáčkovou za Textil Vlček zabalila do třech krásných dortů. Dále jsme předaly také fusak od paní Jaroslavy Bričové, plyšáky od Hedviky Modré Vodičkové a Moniky Kubíčkové, pletené svetříky s bačkůrkami a čepičkami od Lucie Medkové, zavinovačky a peřinky do kočárku od Moniky Dvořákové, blahopřání od dětí z DDM Smiřice www.ddm.mestosmirice.cz a dětí z 5. a 6. třídy Základní školy Na Ostrově v Jaroměři www.zsostrov.cz , dále drobné dárky (kytičky od Jany Pavlíčkové, háčkovaná srdíčka od Simony Pacákové, čápi od dětí z kroužku Kuřátko z DDM Smiřice) a na ukázku srdíčkové krabičky pro maminky nedonošených dětí od Flídrové Hany. Všem samozřejmě z celého srdce DĚKUJEME.

V jeden moment jsem nevěděla upřímně, kdo má větší radost, jestli sestry, které rozbalují dárečky - dortíčky a rozdělují si dle seznamu co patří do jejich oddělení nebo přednosta kliniky, který byl přítomen. Když jsem mu ukazovala nádherné krabičky vytvořené Hanou Flídrovou z recyklovatelného materiálu, tj. krabic od mléka a potažené zbytky látek, které měla doma z darů. Tyto srdíčkové krabičky chceme věnovat maminkám předčasně narozených dětí při návštěvách, které plánujeme ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od června. A slova přednosty a primáře pana Bayera, kterých si moc vážíme, byly:

Jsme nadšení, že vy děláte věc, na kterou my nemáme čas, Váš program návštěv maminek, je podpoří a určitě jim pomůže.........v naší nemocnice se rodí stovky dětí ..................každá pomoc maminkám je vítaná.

Předávala jsem já Eva Kolářová, Veronika Štofaňaková a hlavní hvězdou celého aktu byla paní Hana Flídrová, které jsme za odměnu také věnovaly proměnu od Kadeřnického salonu Déjà vu

Občas (nyní když jsem dobrotetou čím dál více) se ve svém životě ujišťuji, že setkání s jistými lidmi mi změní život............setkání se sestrami a lékaři dětské kliniky a oddělení mi ukázala, že mám stále větší úctu k povolání lékař….setkání s dobrotetami mi ukázala, že touha, trpělivost a snaha je životní elán, který je motorem každého snažení, a setkání s paní Flídrovou mi ale dalo to nejcennější - poznání, že i když nás život někdy potrápí, tak nikdy se nevzdat je základní motto. A to je jistě mottem všech z nás, kteří Dobrotetami jsou a bude pro ty, které by se jimi chtěly stát.........................přidejte se k nám a pomáhejte změnit náhled na svůj vlastní nebo ostatní životy kolem sebe..................

Dobroteta Eva Kolářová